Novinky

Vinylové vs. laminátové podlahy. Jaké jsou rozdíly

Vinylová podlaha

Vinylové i laminátové podlahy patří mezi velmi oblíbené druhy. I když se do vůdčí pozice tlačí spíše vinyl. Jaké jsou vlastně mezi nimi rozdíly?

Různé složení materiálu

Laminátová podlaha byla dlouho považována za nejoblíbenější podlahu. Tvoří ji několik vrstev a HDF tělo z recyklovaných dřevitých vláken lisovaných za vysokého tlaku. Při nákupu byste se měli pozorně rozhodovat, protože velmi levné podlahy bývají vyrobeny z dřevotřísky s ochrannou vrstvou. Z toho vyplývají problémy už třeba při sebemenší změně vlhkosti. Oproti tomu vinyl má také několik vrstev a k tomu obsahuje PVC. Výhodou laminátu je jeho zdravotní nezávadnost, protože neobsahuje škodlivé ftaláty. Vinylová podlaha je odolnější a nabízí množství úprav jako je antistatická, protiskluzová a antibakteriální.

Druhy pokládky

Laminátová podlaha se pokládá pouze pomocí klik systému, na rozdíl od vinylové, která se dá i lepit. Oba druhy jsou nabízeny v množství různých designů a variant.

Rozdíly v cenách

Co se týká ceny, v obou případech najdete levnější varianty, ale i ty dražší. Do úplně levných laminátů, jak jsme zmínili, raději vůbec nechodit.

Odolnost materiálu

Co se týká tvrdosti povrchu, dostává se do popředí laminát, oproti tomu vinyl je měkčí a příjemnější na dotek. V souvislosti s dotekem vás také určitě napadne možnost podlahového topení. To je možné v obou variantách, přičemž o trochu lépe vychází lepený vinyl. Za zmínku stojí také to, že laminát je hlučnější než jeho populárnější konkurent.

Z hlediska odolnosti i při vysoké kvalitě laminátu vychází o trochu lépe vinyl, což se vyplatí obzvláště v kuchyni, kde oceníme jeho vyšší odolnost vůči vlhku. Pokud byste chtěli voděodolný laminát, je potřeba vybírat mezi speciálními druhy. Ty zvládnou nejen vylitou tekutinu, ale i poškrábání a drobná poškození. 

Máte ještě další dotazy ohledně podlah a jejich pokládky? Poraďte se s našimi odborníky.