Dřevěné parkety jsou nestárnoucí klasika, která nikdy nevyjde z módy. Vyžadují ale péči. Jak se o ně starat, aby vydržely i po letech hezké? Přečtěte si v našem článku.

Pozor na teplotu a vlhkost

Parkety jsou živým materiálem, který neustále pracuje. Co jim příliš neprospívá, jsou proměnlivé teploty. Ideální je v místnosti udržovat stálou teplotu, která by se měla pohybovat mezi 18-22 °C. Pozor si dejte také na přílišnou vlhkost, ta by neměla překročit 60 %.

Zabraňte poškrábání parket

Poškrábání parket patří mezi nejčastější poškození dřevěné podlahy. Nejčastěji k němu dochází kvůli posouvání nábytku. Jak poškození zabránit?

  • Nábytek přenášejte, neposouvejte ho po zemi.
  • Na židle i další nábytek nalepte podložky z filcu.
  • Pod kancelářskou židli použijte ochrannou podložku.
  • Na namáhaná místa dejte rohožku nebo menší koberec.

 

Podrobnější návod, jak ochránit parkety před poškrábáním, najdete v jednom z našich předchozích článků.

Nepodceňujte běžný úklid

Při úklidu si dejte pozor na to, abyste podlahu vysavačem nebo smetáken nepoškrábali. Zhruba jednou za dva týdny setřete podlahu mopem, důkladně ho ale vyždímejte. Podlahu stírejte vodou, ideálně bez čisticích přípravků.

Jestliže máte parkety voskované oleji, přidejte při vytírání do vody 1% voskový olej (podle návodu) a plochu dobře vytřete. Po vytření vždy nechte podlahu dobře vyschnout – ideálně přes noc. Přidáním oleje podpoříte lesk dřevěných parket a současně předejdete poškrábání. Na lakované parkety je třeba pro dosažení lesku použít speciální leštěnku na parkety.

Jak na odolnější skvrny na parketách?

Pokud nejde špína odstranit, můžete použít mýdlovou vodu. Poté je však nutné parkety znovu setřít čistou vodou. Pokud přece jen budete chtít sáhnout po čisticích prostředcích, vezměte si na pomoc neagresivní prostředek určený přímo na parkety.

Oprava menšího poškození parket

Pokud došlo k poškození parket, bude náprava složitější. Postup se bude lišit podle toho, jestli doma máte lakované, nebo olejované parkety.

Výhodou olejovaných parket je, že pokud dojde k menšímu poškození, můžete zbrousit a znovu naolejovat pouze poškozenou část podlahy – nemusíte se pouštět do kompletní renovace. V případě poškození lakovaných parket je potřeba podlahu zbrousit a celou nalakovat. Lokální opravy jako u olejových parket nejsou možné.

Jak oživit staré parkety?

Přes veškerou péči, kterou dřevěná podlaha průběžně vyžaduje, je třeba jednou za čas provést celkovou renovaci, která starým parketám vrátí zašlý lesk. Parkety v běžně užívané místnosti zpravidla vyžadují renovaci jednou za 10 až 20 let.

Mírně opotřebované parkety

Pokud jsou parkety jen mírně opotřebované a poškrábané, bude stačit, když zbrousíte pouze povrch parket, zhruba do hloubky 1 mm. Následně parkety ošetřete akrylátovým lakem nebo olejovým voskem.

Parkety s rozsáhlejším poškozením

Pokud jsou na parketách zaschlé nánosy laku nebo barev, jsou hodně poškrábané, deformované a seschlé, bude renovace náročnější. Nutné bude opakované přebroušení, díky kterému se nerovnosti srovnají. Podlahu můžete zbrousit až o 3 mm. Poté opět naneste akrylový lak nebo olejový vosk.

Raději olejované, nebo voskované parkety?

Obě varianty mají své pro i proti. Olejované parkety zachovávají přirozenou krásu dřeva, jsou ale citlivější na poškození, vyžadují proto větší údržbu. Lakovaná parketová podlaha je velmi odolná. Snadno se čistí a udržuje, případné poškození je ale viditelnější, navíc nejsou možné lokální opravy.

 

Akrylový lakOlejový vosk
Méně náročné na údržbuNáročnější na údržbu
Méně citlivé na znečištěníCitlivější na skvrny, vlhkost a poškození
Poškození je viditelnějšíPoškození není tolik viditelné
Nemožnost lokálních opravMožnost lokálních oprav

Čemu se v péči o parkety vyhnout

Jakých zásad se tedy v péči o parkety držet? Podívejte se na krátkou rekapitulaci. 

  • Pozor na vodu. Při čištění používejte dobře vyždímaný mop nebo hadr. Nenechávejte na parketách stát vodu.
  • Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky. Používejte čistou vodu nebo čisticí prostředky, které jsou přímo určeny pro dřevěné podlahy.
  • Pozor na teplotu v místnosti. Udržujte stálou pokojovou teplotu mezi 18–22 °C.
  • Chraňte podlahu před poškrábáním. Na nábytek nalepte filcové podložky.

 

Zaujal vás článek? Jestli chcete dostávat více podobných tipů, sledujte náš blog a také Facebook.

Pošlete nám e-mail

Se všemi údaji bude zacházeno důvěrně a budou použity pouze pro interní evidenci a k ​​účelu, pro který byly poskytnuty. Vaše data budou pečlivě chráněna proti ztrátě, zneužití, neoprávněnému přístupu, zveřejnění, změně nebo zničení.